Hortenzija ir jebkura dārza rota, tikai ne visi dārzkopji ņemas to audzēt, jo rūpēties par to ir diezgan grūti. Patiesībā dažu agrotehnisko paņēmienu nepieciešamība ir atkarīga no hortenziju šķirnes un klimatiskajiem apstākļiem. Daudz rūpju ir saistīts ar hortenziju sagatavošanu ziemas periodam.
Hortenzijas tiek iedalītas 3 pamatgrupās:
Kokveida hortenzija. Raksturīgas plakanas ziedkopas, kam ir zaļgana nokrāsa, pēc tam balta, kas pamazām pāriet rozīgā. Šīs hortenzijas kopšanā svarīgākais ir apgriešana ziemas periodam, tās pumpuri veidojas uz kārtēja gada dzinumiem. Apsegšana nepieciešama tikai ļoti aukstā ziemā.
Skarainā hortenzija. Krūms ir līdzīgs kokveida hortenzijai, tikai spēcīgāks, un ziedkopām ir konusveida forma. Izceļas ar savu aukstumizturību, tādēļ skaraino hortenziju uz ziemu nepieciešams tikai apgriezt, neapsedzot (pumpuru veidošanās uz kārtējā gada dzinumiem).
Liellapu hortenzija. Šim hortenzijas veidam pumpuri veidojas uz iepriekšējā gada dzinumiem, tātad tie ir ziemā jāsaglabā. Liellapu hortenzija ir siltummīlošs augs. To apgriezt nav nepieciešams, jānoņem tikai novītušās ziedkopas.
Un, kad jūs būsiet noteikuši, kādas šķirnes hortenzija ir jums, varēs uzsākt tās sagatavošanu ziemai.
Lai hortenzija pārziemotu, nepietiek to apkopt tikai rudenī. Ir jāzina, ka tai patīk ēnainas vietas, skābena augsne, bieža mēslošana un laistīšana. Vasaras vidū pārtrauciet mēslošanu ar slāpekli un koncentrējieties uz fosfora-kālija mēslojumu, jo ir nepieciešams sagatavoties ziemošanai.
Gatavojoties ziemas periodam, hortenzijas līdz ar rudens atnākšanu ir jāpārtrauc laistīt, bet dzinumu apakšējās daļas ir jāatbrīvo no lapām. Tad augs būs koksnains.
Lapas nenovācam tikai augšpusē, tās pasargās pumpurus no izsalšanas. Nebūs nekas briesmīgs, ja pavasarī jūs atklāsiet dažus apsalušus pumpurus, apgrieziet tos līdz “dzīvajiem”. Vērtīgie pumpuri atrodas hortenzijas krūma centrālajā daļā, bet apgriešana – tā ir krūma atjaunināšana, kas vēlāk labvēlīgi atsauksies uz ziedēšanu.
Nav lielas starpības, apgriezt krūmu rudenī vai pavasarī. Daži puķkopji saka, ka pavasarī pagājušā gada dzinumu apgriešana pasargās pumpurus no izsalšanas.
Tomēr lielākā daļa cilvēku dod priekšroku hortenzijas krūmu apgriešanai uz ziemu: rudenī ir vairāk laika, un zari nesalūzīs zem sniega smaguma, un arī viegla apsalšana kokveida hortenzijai nav tika briesmīga.
Hortenzijas apgriešanas shēma
Kokveida Skarainā
Uz katra dzinuma ir jāatstāj daži pumpuri, pārējais jānogriež. Reizē ar apgriešanu veicam krūma tīrīšanu: novācam vājos dzinumus.
Kokveida un skarainās hortenzijas ziemošana
Šim hortenzijas veidam nav nepieciešama apsegšana uz ziemu. Katram gadījumam krūms ir labi jāaprušina. Bet, ja hortenzijas stādi ir pavisam jauni, tie noteikti jāapsedz.
Liellapu hortenzija ziemā
Diemžēl, neapsedzot uz ziemu, liellapu hortenzijas ziedus jūs neiegūsiet. Jāsasedz ir ļoti silti, pat vairāk nekā rozes.
Pastāv vairāki populāri hortenzijas apsegšanas varianti:
1)Ņem ap pusmetru garus koka dēļus, un saliek uz zemes ap krūmu, dzinumus noliec brīvā veidā – rādiusā. Zarus var fiksēt šķirbās starp dēļiem. Pēc tam tādus pašus dēļus liek virsū, nepiespiežot. Nākamais slānis būs agrošķiedra. Pa virsu šo konstrukciju apsedz vēl ar siltinoša materiāla kārtu – zariem, sausām lapām.
Hortenziju apsegšanai var ņemt arī skaidas, maisus ar lapām, neaustus materiālus. Un nebaidieties, ka hortenzijas krūms nosmaks. Reizēm pavasarī var gadīties kāds pelējums un dzinumiem, taču tas nav nekas briesmīgs. Noslaukiet to ar lupatiņu.
2)Cits izplatīts hortenziju apsegšanas veids ir gaisa-sausais veids. Krūmu pasien siltināšanai, aptin ar spanbondu vai lutrasilu, pēc tam ap krūmu uzstāda tīkla karkasu. Tam jābūt 15 cm lielākam par krūmu.
Gatavu karkasu piepilda ar sausām lapām. Konstrukcija tiek pārklāta ar plēvi, ruberoidu.
Ja hortenzija tomēr ir apsalusi, nepārdzīvojiet – tā nav aizgājusi bojā: pēc apsalušo dzinumu nogriešanas krūms sāks augt un izaudzēs biezu lapu kroni. Tikai hortenzija vairs neziedēs.
Tādēļ liellapu hortenzija apsegšana uz ziemu ir nepieciešama. Pieejiet tam ar prātu, un hortenzija kupli ziedēs. Patvērums pavasarī tiek pakāpeniski noņemts.