Kā laistīt burkānus, kas aug atklātā augsnē, lai tie dotu mums dāsnu ražu? Pieredzējuši dārzkopji zina, ka ar ūdeni vien līdzēts nebūs. Un, lai arī burkāni nav visai pretenciozi dārzeņi, sava uzmanība tiem tomēr ir jāveltī. Kas būtu darāms, to mēs jums šodien pastāstīsim.
Kā laistīt burkānus atklātā augsnē
No laistīšanas biežuma un daudzuma būs atkarīgs, cik dāsnu ražu iegūsim. To, savukārt, ietekmē daudzi faktori. Piemēram, augsnes tips. Ja tu izmanto mulču, tad burkānus var laistīt daudz retāk, taču ar lielu ūdens daudzumu.
Ja dārzeņi aug smagnējā augsnē, tā būs jālaista bieži. Un pāris stundas pirms laistīšanas augsni ieteicams nedaudz uzirdināt.
Augu laistīšana jūlijā ir ārkārtīgi svarīga. Tieši vasaras vidū sāk veidoties burkāna saknīte. Parādās arī lapiņas. Jo kuplāk tās aug, jo dāsnāka būs raža.
Šajā etapā burkāni ir jālaista bagātīgi. Taču nedrīkst pieļaut, lai dobju vietā izveidotos purvs, jo tas var novest pie augu pūšanas. Tāpēc jūlijā burkāni ir jālaista reti, bet pamatīgi. Ideālā variantā burkāni būtu jālaista reizi 5-7 dienās.
Tomēr, ja laiks ir ļoti karsts, tad ar šādu laistīšanu nepietiks. Tādā gadījumā augi ir jālaista reizi 3-4 dienās. Tāpēc seko laika apstākļiem, lai burkāni nepārkalstu.
Starp citu, šis dārzenis neatzīst aukstu ūdeni. Tāpēc laistīšanai vajadzētu izmantot saulītē uzsilušu ūdeni.
Augustā burkāni sasniedz savu augšanas izmēra maksimumu. Tas nozīmē, ka tik daudz mitruma tiem vairs nevajag. Pilnīgi pietiks, ja laistīsiet tos 1-2 reizes mēnesī.
Ko pievienot ūdenim, laistot burkānus
Lai uzlabotu ražas kvalitāti un palielinātu tās daudzumu, ar vienu apliešanu ar ūdeni būs par maz. Divas reizas visa veģetācijas perioda laikā ūdenim ir jāpievieno parastā pārtikas sāls.
Nātrija hlorīds atrisina vairāk problēmas uzreiz. Pirmkārt, pateicoties tam, uzlabojas visu augsnē esošo barības vielu uzsūkšanās spējas.
Otrkārt, sāļais ūdens aizbiedēs kaitēkļus, bet paši burkāni kļūs saldāki. Apliešana ar sāļo ūdeni novērsīs arī auga pūšanu.
Lai pagatavotu šķīdumu laistīšanai, ir jāsajauc 10 l ūdens ar 1 ēdamkaroti (15 g) vārāmās sāls. Šķidrums kārtīgi jāsamaisa, lai sāls graudiņi pilnībā izšķīstu. Pirms sāls šķīduma izmantošanas augsnei ir jābūt mazliet mitrai.
Šāda šķīduma daudzuma pietiks apmēram uz 2 kvadrātmetriem stādījumu. Augi jāaplej pie pašas saknes.
Citi padomi
Saldi pašu audzēti burkāni ir katra dārzkopja lepnums. Lai to panāktu, nav obligāti jāizmanto ķīmiskais minerālmēslojums. Var pielietot arī dažas tautas gudrības.
Tā, piemēram, jūlijā dārzeņus var piebarot ar pelniem. Tie satur lielu daudzumu kālija, kas ir ļoti nepieciešams burkāniem to sakņu veidošanās periodā. Lai pagatavotu šo dabisko mēslojumu, sajauc 10 litrus ūdens ar 1 glāzi koksnes pelnu.
Šķīdumu kārtīgi samaisi un aplej burkānus uzreiz. Iepriekš gatavot šo maisījumu nav jēgas, jo tad tas zaudēs savas vērtīgās īpašības.
Bez tam, lai burkāni būtu saldāki, var izmantot arī speciālus tabakas putekļus (nejaukt ar pelniem). Tie jāizklāj star dārzeņu rindām vagās. Kamēr burkāni augs, līdzeklis dažkārt būs jāatjaunina.
Tabakas putekļi ne tikai palīdz uzlabot burkānu garšu, bet aizdzen arī burkānu mušiņas. Šis nelāgais kaitēklis burkānus apdraud visvairāk. Starp citu, to likvidēt palīdz arī ožamais spirts. 10 litros ūdens iemaisi 1-2 ēdamkarotes šīs vielas.
Burkānus ar šādu šķīdumu var apliet pavasarī un jūnijā. Tāpēc saglabā šo padomu līdz nākamajam pavasarim. Tas palīdzēs novērst burkānu mušu uzmācību, kā arī noderēs kā slāpekļa piebarojums.
Lūk, tas arī šodien viss. Noteikti pastāsti par šo rakstu saviem draugiem – dārzkopjiem. Un lai šajā gadā jums visiem dāsna raža!