Mūsdienās, kad miega trūkums ir viena no izplatītākajām cilvēces problēmām, diendusas var ārkārtīgi palīdzēt miega deficītam. Vienlaikus tās palīdz smadzeņu darbībai, uzlabo problēmu risināšanas prasmes, mācīšanās spējas, kā arī mācību procesu.
Pētījumos ir pierādīts, ka diendusas uzlabo reakcijas ātrumu, loģisko domāšanu, matemātikas iemaņas, garstāvokli un palīdz cīņā ar nogurumu. Turklāt diendusas ir lielisks veids kā uzlabot sirdsdarbību, kontrolēt svaru, noregulēt asinsspiedienu, kā arī mazināt stresu, uzlabot modrību un vēl daudz ko citu.
Atsaucoties uz “Nacionālo miega centru” (National Sleepi Foundation) diendusu var iedalīt 3 atšķirīgās kategorijās:
Plānotās diendusas
Plānotā jeb “terapijas” diendusa nozīmē to, ka cilvēks dodas nosnausties pirms sāk justies noguris. Šo metodi var izmantot, lai novērstu nogurumu un tad, ja cilvēks zina, ka būs jāpaliek nomodā ilgāk nekā parasti.
Steidzamā diendusa
Tas nozīmē, ka cilvēks dodas nosnausties tad, kad vairs nespēj normāli funkcionēt. Visbiežāk šāda diendusas ir ļoti nepieciešama, ja cilvēks ilgstoši atrodas pie automāšīnas stūres, vai arī dara darbu, kas kaut kādā veidā var būt potenciāli bīstams.
Ieraduma diendusa
Ieraduma diendusa ir tad, kad cilvēks katru dienu vienā un tajā pašā laika nosnaužas. Visbiežāk šāda diendusa ir bērniem.
Pētījumā ir atklājies, ka pieaugušajiem, kuriem ir ieraduma diendusa vismaz trīs reizes nedēļā, ir par 37% mazāka iespējamība nomirt no sirds slimībām.
Tikmēr tādās valstīs kā ASV un Apvienotā Karaliste, kur diendusas nav populāras, sirds slimības ir viens no galvenajiem nāves cēloņiem.
Turklāt atklājumi liecina, ka diendusām ir pārsteidzoši psiholoģiski ieguvumi – tās atslābina prātu un ķermeni, vienlaikus veicinot organisma atjaunošanos.
Citās studijās ir pierādīts, ka diendusa darbojās daudz efektīvāk kā kofeīns, jo uzlabo cilvēka motoriskās iemaņas, verbālo atmiņu un mācīšanās procesu.