Galvenā Veselība un skaistums Kā divas nedēļas “tīrā miega” mainīja manu dzīvi

Kā divas nedēļas “tīrā miega” mainīja manu dzīvi

ieva

Tūlīt aiz “tīrā uztura” modē nāk cits trends – “tīrais miegs”. Tā piekritēji uzskata, ka sekojot dažiem vienkāršiem noteikumiem, mēs spēsim pa nakti labāk izgulēties un atjaunot spēkus, un tātad, dienā jutīsimies daudz labāk. Žurnāliste Diana Brūka nolēma pārliecināties par to.

Ja vēl nesen tika apgalvots, ka vissvarīgākais ir pareizs uzturs, tad tagad tā vien nākas dzirdēt, ka vēl svarīgāks labai pašsajūtai ir kvalitatīvs, “tīrs” miegs. Lai pa nakti kārtīgi atpūstos un atjaunotu spēkus, ir jāievēro noteikumi: nedzert kofeīnu saturošus dzērienus pēc diviem dienā, izslēgt elektroniskās ierīces 2 stundas pirms naktsmiera, likties gulēt vienā un tajā pašā laikā, netaisot izņēmumus brīvdienās, gulēt pilnīgā tumsā, pie tam, vēsā istabā.

Nav nekā sarežģīta, vai ne? Dažus noteikumus izpildīt ir vieglāk, citus grūtāk. Es pamēģināju pielietot dažus no tiem un lūk, ko uzzināju.

1. Pirms naktsmiera vislabāk palasīt grāmatu

Kā tūkstošgades paaudzes pārstāvis es ļoti skeptiski raudzījos uz garlaicīgajām teorijām par to, cik kaitīgs smadzenēm ir ekrānu starojums, un vienā mierā likos gulēt pie ieslēgta televizora vai šķirstot soc.tīklus telefonā. Taču izskatās, ka miega speciālistiem būs bijusi taisnība: elektroniskās ierīces stimulē smadzeņu aktivitāti un bremzē miega hormona melatonīna izstrādi.

Es pārliecinājos par to, kad pamēģināju jau iepriekš atslēgt telefonu un līdz ar to novērsu stresu, kuru izraisa dažādi sociālie mēdiji. Tā vietā es pirms gulēšanas lasīju grāmatas un diezgan ātri sāku knābāt ar degunu. Un pēc tā man sapņos rādījās nevis murgi, kas agrāk bija bieži, bet gan patīkami sapņi. Pateicoties tam, es gulēju daudz mierīgāk. Bet, ja jums, atšķirībā no manis, lasīšana nepatīk, dariet kaut ko citu, kas palīdzēs atpūsties. Joga, putu vanna – tas viss ļoti labi darbojas.

Как две недели «чистого сна» изменили мою жизнь

2. Likties gulēt vienā laikā – laba miega atslēga

Kā vairums cilvēku, kas visu dienu strādā, es pārsvarā likos gulēt puslīdz normālā laikā, ņemot vērā celšanos 7-9 no rīta. Bet reizēm arī vēlu naktī. Un brīvdienās cēlos tikai ap pusdienlaiku.

Divu nedēļu eksperiments pēc “tīrā miega”” noteikumiem mani pārliecināja par to, ka, pastāvīgi mainot miega režīmu, mēs izjaucam bioloģiskā pulksteņa darbību. Kad es sāku iet gulēt stingri starp 22 un pusnakti, tad celšanās starp 7 un 9 rītā man nesagādāja nekādas grūtības.

Otrajā nedēļā man pat vairs nebija vajadzīgs modinātājs. Tāds iespaids, ka manas smadzenes uzmanīgi modina ķermeni tieši tajā laikā, kad es plānoju celties. 

3. Uz nakti nekāda alkohola

Agrāk man patika pirms miega iedzert kādu vīna glāzi, lai nomierinātos un atpūstos. Patiešām, pēc tam iemiedz daudz ātrāk, taču pēc kāda laika pamosties, un ne vienu vien reizi, jo alkohols izjauc tā saucamo ātro miega fāzi, vissvarīgāko, lai atpūstos un atjaunotu spēkus.

Es neatļāvos ne piles alkohola vakarā un izgulējos daudz labāk. Pusdienlaikā vēl var atļauties vīna glāzi, bet pēc tās būtu ļoti labi dažu stundu laikā izdzert vairākas glāzes ūdens. Pēc 8 vakarā labāk vispār neko nedzert, lai naktī nebūtu vajadzība celties uz tualeti. Bet, ja jums ir bijusi ļoti saspringta diena, tad lietojiet dabiskos līdzekļus, tādus, kā baldriāni.

4. Telefons nāk palīgā

Kad es pirmo reizi aizdomājos par “tīrā miega” izmēģināšanu, es gribēju atrast kādu paņēmienu novērtēt miega kvalitāti, nevēršoties speciālā klīnikā. Un tad es nejauši izzināju par mobilo pielikumu, kas izmanto akselerometru telefonā gulošā cilvēka kustību monitoringam visā miega periodā.

Pirms doties pie miera, jūs uzliekat 30 minūšu intervālu, kura laikā jums jāmostas (piemēram no 7:00 līdz 7:30 rītā), un pielikums ar delikātu signālu jūs modina ātrā miega fāzē, kad pamosties ir vieglāk. Ja neņem vērā nedaudz biedējošo domu par to, ka telefons mani vēro, kamēr es guļu, pielikums izrādījās noderīgs – tā izrādījās lieliska alternatīva tradicionālajam modinātājam, un pie tam es guvu priekšstatu par sava miega kvalitāti. 

Divu nedēļu laikā es sajutu, ka atpūšos un atgūstu spēkus tik labi, kā nekad agrāk. Tā kā nu arī mani var pieskaitīt pie “tīrā miega” piekritējiem.

You may also like

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More