Neatkarīgi no tā, vai mazulis guļ ar Jums vai atsevišķi, viņš ir jāliek gulēt. Dažkārt šis process ievelkas. Situāciju var izmainīt, iemācot bērnu iemigt patstāvīgi. Šeit ir apkopotas populārākās metodes.
Daži eksperti uzskata, ka ir vērts sākt jau divu līdz četru mēnešu vecumā, jo tajā laikā veidojas ātrā un dziļā miega cikli. Citi piedāvā sākt apmācību pēc gada, kad turpina attīstīties nervu sistēma. Jebkurā gadījumā “zinātne” jāstartē, kad bērnam būs aptuvens miega režīms. Tāpat būs jāizdomā rituāls, kas jāatkārto katru reizi, iemidzinot bērnu. Tas parasti aizņem no 15 minūtēm līdz stundai un var sevī ietvert vannošanu, zobu tīrīšanu, pārģērbšanos guļamās drēbēs, pasaku, šūpuļdziesmu. Daudziem bērniem patīk “likt gulēt” savas rotaļlietas un novēlēt arlabunakti. Taču ko pēc tam? Ir vairāki rīcības varianti.
Ričarda Ferbera metode – kontrolējamas raudas
Būtība
Iesākumā nepieciešams, lai bērnam būtu skaidrs režīms un rituāls pirms miega. Pēc tam var sākt – nolieciet mazuli gulēt gultiņā, novēliet arlabunakti un izejiet no istabas. Ļoti drīz bērns, kas nav pieradis iemigt viens, sāks raudāt. Vecākam ir jāiet atpakaļ istabā, jānomierina, neņemot ārā no gultiņas. Var dziedāt šūpuļdziesmas, glaudīt bērna muguru vai vienkārši sēdēt blakus. Kad bērns apklust, atkal izejiet no istabas. Šis cikls būs jāatkārto vairākas reizes, pamazām palielinot laika intervālu. Ferbers iesaka mazulim nedot krūti vai pudelīti un ienākt istabā, tikai reaģējot uz skaļu raudāšanu, ne šņukstiem.
Svarīgi
Ja esat nolēmuši mēģināt šo metodi, būs jābūt ļoti pacietīgiem un gribas pilniem. Nenāks par ļaunu vienoties ar pārējiem ģimenes locekļiem, lai viņi netraucē procesā. Ferbera metodi neiesaka bērniem līdz sešu mēnešu vecumam.
Treisijas Hogas metode – zīdaiņu apvārdošana
Būtība
Tresija Hoga piedāvā rīkoties pēc BAMB (barošana, aktivitāte, miegs, brīvība) principa. Par būtiskāko viņa uzsver individuāla miega režīma sastādīšanu, ievērojot katra mazuļa bioloģisko pulksteni. Jums būs jāvēro bērns vairākas dienas un jāfiksē, kādās stundās viņš sāk žāvāties un parādīt noguruma pazīmes. Svarīgs brīdis – skaidra ēšanas un gulēšanas nodalīšana. Tas nozīmē, ka nedrīkst pieļaut, ka bērns aizmieg uz krūtīm vai ar pudelīti.
Bērns jāliek gulēt pēc miega rituāla, izmantojot Hogas inovatīvo metodi “š-ināšana un plikšķināšana”.
Jūs liekat bērna galvu sev uz pleca un sākat skaļi un ritmiski teikt “šššš” viņam pie auss, vienlaicīgi paplikšķinot pa muguru lāpstiņu daļā. Noslēpums slēpjas tajā, ka mazs bērns ātri nogurst no tādas sensorās slodzes un sāk snaust. Tikko kā bērns aizvērs acis, viņš jāpārliek gultiņā – viņam jāaizmieg tieši tur. Nepārstājiet š-ināt un plikšķināt pa muguru līdz bērns pavisam aizmieg.
Šī metode der no 4 līdz 9–11 mēnešiem, apmēram no gada vecuma Hoga piedāvā “samīļoji un noliki” metodi. Pēc miega rituāla cieši apskaut bērnu, nolikt viņu gultiņā un mierīgi paskaidrot, kas notiek: “Ir vēls, tev jāpaguļ un jāatpūšas.” Ja bērns raudās, izmantojiet jau zināmo š-ināšās un plikšķināšanas tehniku, bet neņemiet bērnu rokās.
Elizabetes Pentlijas metode – bez asarām
Būtība
Pentlijas metode ir viena no maigākajām. Autore piedāvā analizēt un nepieciešamības gadījumā izmainīt “enkurus”: asociācijas, kas ir bērnam saistībā ar iemigšanu. Piemēram, ja bērns vienmēr iemiga rokās, bet tagad vēlaties likt viņu gultiņā, jāpalīdz 10–15 dienu laikā viņam iemigt tieši tur. Ja nepieciešams, ieaijājiet mazuli, dodiet viņam krūti vai pudelīti – viss ir atļauts. Pentlija ierosina ieviest “miega” priekšmetu, kas saistīsies ar miegu: rotaļlietu, mazu spilvenu vai sedziņu. Kad bērns naktī pamostas, dodiet viņam iespēju patstāvīgi atkal iemigt, bet nekādā gadījumā neļaujiet raudāt vienam. Pašūpojiet, paglaudiet viņa muguru vai nodziediet šūpuļdziesmu. Pēc Pentlijas apgalvojumiem, ar laiku bērns pieradīs pie mierīga un stabila miega režīma un gulēs visu nakti nemostoties. Šī metode der no diviem trim mēnešiem.
Marka Baisbluta metode – izzūdošās raudas
Būtība
Tāpat kā citi miega speciālisti Baisbluts rekomendē sākt apmācību, kad bērnam ir noteikts miega režīms un miega rituāls. Viņš propagandē agru likšanu gulēt no plkst. 18 līdz plkst. 20, jo šajā laikā bērni ir bioloģiski tendēti miegam. Tāpat Jums būs jāizvairās no pārslodzes un jābūt vērīgiem pret bērna nomoda laika normām. Piemēram, ja trīs mēnešu vecumā intervālam starp miegu ir jābūt 80–90 minūtēm, tad sāciet likt bērnu gulēt jau pēc stundas kopš pamošanās.
Pārējā ziņā Baisbluta metode ir vienkārša – pēc miega rituāla bērns jāliek gultiņā, jānovēl arlabunakti un jāiet ārā no istabas. Atšķirībā no citiem autoriem Baisbluts neļauj reaģēt uz bērna raudām. Raudot vairākas naktis pēc kārtas, mazulis pieradīs palikt vienatnē un vairs nemodīsies.
Protams, ka iemigšanas metodes izvēle, tāpat kā citi audzināšanas aspekti, ir vecāku atbildība. Tomēr pēc iespējas vajadzētu izvēlēties maigāku veidu kā likt gulēt un neatstāt raudošu bērnu vienu. Tas var sagraut viņa uzticību pasaulei un veselīgu saikni ar vecākiem, bet pārliecība par mammas un tēta mīlestību ir svarīgāka vajadzība nekā cieš, daudzu stundu ilgs miegs.