Galvenā Mīli Pasaule jaundzimušo acīm: kā viņi redz?

Pasaule jaundzimušo acīm: kā viņi redz?

ieva

Jaundzimušais mazulis ir tik neaizsargāts, bet viņa kustības ir ierobežotas. Un, lai gan bērniņš tik tiešām ir ļoti atkarīgs no pieaugušā un pastāvīgi ir nepieciešamas rūpes un uzmanība, viņa iespējas nemaz nav tik mazas.

Bērns redz jau no brīža, kad ierodas šajā pasaulē, lai gan viņa redze nedaudz atpaliek no pieauguša cilvēka redzes. Pirmajās dienās mazulis spēj atšķirt tikai priekšmetu kontūras, kas atrodas 30 cm attālumā no viņa actiņām. Bet vēl viņš lieliski reaģē uz apgaismojuma līmeni: pie pārāk spilgtas gaismas mazais sāk sažmiegt  un mirkšķināt actiņas. Jaundzimušie mazuļi labi atšķir sarkanas un zeltainas krāsas priekšmetus, un vēl viņu uzmanību piesaista ovālās formas. 

Tas droši vien saistīts ar līdzību cilvēka sejai. 

Kā uzskata daudzi zinātnieki, bērns uz gaismu reaģē jau mātes dzemdē, bet pēc piedzimšanas redze vienkārši turpina ātri attīstīties. Daži bērniņi cenšas skatīties pat tumsā: atverot acis, viņi groza galviņu uz visām pusēm, cenšoties kaut ko saskatīt. Dažreiz vecāki var ievērot, ka bērna actiņas nedaudz šķielē. Tas ir normāli, jo galvenie acu muskuļi nav vēl līdz galam attīstījušies, lai varētu labi koordinēt kustības, un ar laiku tas pāries. 

Lasi arī: Sastāvdaļas, kas iztīra jūsu zarnas no visādiem pārpalikumiem

Toties dzird jaundzimušais labāk nekā redz. Tas tāpēc, ka vēl mammas vēderā mazulis labi atšķir skaņas, īpaši pēdējos grūtniecības mēnešos, kas kalpo kā treniņš viņa dzirdes aparātam. Mazuļa auss jau pirmajās stundās pēc piedzimšanas spēj uztvert tuvākus un tālākus trokšņus. Tāpēc, ja vecāki uzskata, ka viņu jaundzimušais mazulis neko nedzird un viņam netraucē ne televizors, ne skaļa saruna, tas nav visai pareizi. Daudzi mazuļi sāk grozīties pat pie mazākajiem čukstiem. Bet, kad bērns nonāk pārāk skaļos apstākļos, viņš var acumirklī aizmigt, tādējādi izolējot sevi no negatīvās vides.

Attiecībā uz ožu ir klasisks piemērs: pie jaundzimušā sejiņas pielika divus lakatiņus, viens no kuriem smaržoja pēc mātes piena, bet otrs bija bez smaržas. Mazulis pagriezās pret pirmo lakatiņu. Oža ļauj bērnam vienmēr noteikt mammas krūts tuvumu. Tieši tādēļ speciālisti iesaka māmiņām nelietot smaržas un dezodorantus, kaut vai pirmo laiku pēc dzemdībām. Sveša smarža var būt kaitinoša mazulim un provocēt kaprīzes. 

Interesants fakts: ja mazulītim, kurš ir tikai dažas stundas vecs, uz lūpiņām uzpilina saldu ūdeni, viņa sejiņā parādīsies apmierināta grimase, bet, ja to pašu izdarīt ar citronu sulu, parādīsies neapmierinātības izteiksme. Jau no pašām pirmajām dienām var sākt veidot jūsu bērna garšas paradumus un vēlmes. Vēl mūsu vecvecmāmiņas ir stāstījušas par to, ka piena garšu var izmainīt, ja lieto uzturā ķimenes, dilles, sparģeļus, kāpostus. Diemžēl mākslīgi barotie bērni ir spiesti katru dienu saņemt skābpiena uzturu ar visai pieticīgām garšas īpašībām. Panākt šādi nokavēto varēs tad, kad tiks uzsākta  pirmā piebarošana. 

You may also like

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More