Kā pareizi iesaistīties vārdu kaujā un kā no tās iziet kā uzvarētājam? Ko atbildēt nekauņam, manipulētājam vai perfekcionistam? Grāmatas “Ideālais arguments” autori piedāvā universālas frāzes – en kodus, kā efektīvu “trollinga” ieroci un pretdarbību tam.
Psihologs Vadims Petrovskis un žurnālists Aleksejs Hodoričs piedāvā “1500 paņēmienus, kā uzvarēt strīdā” ar divdomīgu frāžu – en kodu – palīdzību, kas palīdzēs nodibināt komunikāciju. Vēl šīs frāzes var kļūt par smalka trollinga līdzekli – gan kā uzbrukuma ieroci, gan arī, lai aizstāvētos. Šis ir trešais izdevums par en kodiem – sarunu biedru apstulbinošām frāzēm, kuras jebkurš var savlaicīgi izvilkt no piedurknes kā džokeri.
“Vai jūs kādreiz esat redzējuši, kā no lidmašīnas tiek nomesti siltuma slazdi? Skats ir aizraujošs. Karstajos punktos tie darbojas kā ēsma raķetēm, kas tiek raidītas uz civilajām lidmašīnām. Tāpat ir arī ar en kodiem. Reizēm tie atgādina siltuma slazdus, kas novirza sparinga partneri pa nepareizo ceļu,” – skaidro autori.
En kodi – no angļu valodas encode – “kodēt”. Tie ļauj spēlēt runājot, vai runāt spēlējoties. Tie var tikt pielietoti iniciatīvas bloķēšanai vai pārņemšanai, saziņai, piemērotas atmosfēras vai komiska efekta radīšanai. Ja jums tas iepatiksies, tad varēsiet papildināt biezo enciklopēdiju ar saviem variantiem.
En kods – tas it īpašs psiholoģiskās spēles veids, kur zaudētāju nav
“Ideālā en kodā ir iekodētas vairākas jēgas. Precīzāk, sarunu biedram tā vajadzētu likties. Skaidrojumu neviennozīmīgums – tas ir tiešām svarīgi.” Un svarīgs ir konteksts, kurā en kods tiek izteikts.
Augstākā pilotāža, kā raksta autori, ir iemācīties kaut vai desmit no 1500 en kodiem, kas ir atrasti filmās, grāmatās, vienkāršā pļāpāšanā, un kas ir sakārtoti lielā tabulā grāmatas beigās, un paspīdēt sarunā. Vai iesākumam vismaz pāris, piemēram: “Kuru vārda “nē” daļu tu nesaproti?” Vai arī:”Domā! Ko mēs darītu, ja mums būtu smadzenes?”
En kodu fenomenam ir vistiešākais sakars ar psiholingvistiku – zinātni par izteicienu rašanās un uztveres likumsakarībām, apgalvo autori. En kods ir īpašs psiholoģiskās spēles veids, kurā zaudētāju nemēdz būt. Abas puses bieži gūst gandarījumu no šādas vārdu kaujas. To, kā minimums, izjūt otram uzbrūkošais sarunu biedrs. En kods oponentam dod iespēju doto mājienu uzbūvēt līdz pabeigtam tēlam.
Cenšoties pabeigt domu līdz galam, oponents izpauž sevi, kas arī bija vajadzīgs. Cilvēki ir dažādi, un katram būs piemērots savs en kods. Nav obligāti visus mācīties no galvas. Galvenais ir saprast tā uzbūves un darbības algoritmu.
Lūk, dažas frāzes, kas noliks pie vietas jebkuru pārgudro vai bezkauņu, palīdzēs “uzkārt” nepareizā gultnē nonākušo diskusiju, noņemt spriedzi gaisotnē. Kontekstu tiem jūs piemeklēsiet paši.
- “Ir grūti nesaprast valodu, kurā domā, vai ne?”
- “Pārformulē jautājumu, man tas ir svarīgi!”
- “Reizēm mednieks un upuris mainās ar vietām…Vai saproti, par ko es runāju?”
- “Atvaino par jautājumu, bet vai tā ir tava dzimtā valoda, kurā tu tagad runā?”
- “Netraucēšu tev pieļaut savas kļūdas”
- “Nevajag glaimot – tev tas nepiestāv.”
- “Svarīga ir nevis uzmanība, bet cik maksā dāvana”
- “Mēs visi zinām, kas es esmu”
- “Tādi cilvēki, kā mēs nevarēs, no tā atkratīties, vai ne?”
- “Tu šobrīd neesi tādā formā, lai pieņemtu pareizo lēmumu, tu esi galīgi nodzīts.”
- “Tu, liekas, gaidi labus jaunumus?”
- “Es to izdarīšu, kad pienāks laiks”
- “Varbūt nosauksim šo dienu par “mierīgo pirmdienu”?”
- “Pat tvaicēts rācenis ir gudrāks”
- “Nākamajam tēvam nebūtu jārodas tādām domām”
- “Gribēju pārliecināties, ka tev tik tiešām ir vienalga”
- “Cilvēki tāpat, kā maize, ar laiku kļūst tikai cietāki”
- “Ja muļķībai vairs nepietiek vietas galvā, tā noteikti izlauzīsies uz āru’’
- “Paskaties uz cilvēku un domā – Vatikāns, bet, ieskatoties uzmanīgāk, – viņš taču ir Las Vegasa!”
- “Viss ātri pāriet, vienkārši reizēm ievelkas”
- “Vai šī ideja ir tapusi viagras uzlējumā?”
- “Vai tad tev mamma nav stāstījusi?”
- “Tagad ir tava kārta domāt”
- “Uzdod vienkāršu jautājumu, bet uz tevi skatās tā, it kā tu būtu veselu ciematu uzšķērdis”
- “Konfūcijs paredzēja visu, tikai ne šo”
- “Meli – tie ir sapņi, kas pieķerti nozieguma vietā”