Cik gan bieži mēs sev apsolām, ka no pirmdienas, no nākamā mēneša, no jaunā gada mainīsim savu dzīvi. Taču nodomi ne pārāk bieži pārtop darbībā. Ko darīt, lai nenogrieztos no iezīmētā ceļa? Ceļotāja Olga Budajeva piedāvā divus vienkāršus vingrinājumus.
1.vingrinājums. Prioritāšu salikšana
Noteikt, kuriem uzdevumiem pievērsties, palīdzēs metodika “Dzīves līdzsvara rats”. Pirmo reizi to izklāstīja koučinga speciālisti Laura Vitvorta, Henrijs – Kimsi-Hauss, un Fils Sendals grāmatā “Co-Active Coaching”.
Metodika ļauj novērtēt 8 dzīves sfēras desmit ballu sistēmā, atbildot uz jautājumu, cik apmierināti mēs esam ar katru no šīm sfērām. 10 balles – ideāls rezultāts, tas, pēc kā mēs tiecamies. Piemēram, paņemsim veselības sfēru. 10 – jūsu augums ir lokans, vesels, stalts, jūsu ēšanas un miega režīmi ir sakārtoti, jūs pagūstat nodarboties ar sportu: jogu, fitnesu, dejām utt.
Bet kā ir realitātē? Darbs atņem daudz laika, un jums knapi pietiek spēka aiziet mājās un doties gulēt, ēdat jūs steigā, lai sportam nav? Ja ar šo sfēru jūs neesat apmierināti, tad var likt vienu balli.
Paņemsim attiecību sfēru. Kas priekš jums ir ideāls rezultāts? Iespējams, jūs vēlaties, lai partneris jūs atbalstītu, priekšniecība un kolēģi novērtētu, draugi ieklausītos jūsu viedoklī. Bet kā ir patiesībā? Darbā jūs ekspluatē, alga varētu būt lielāka, mājās pretenzijas, ar draugiem neesat redzējušies vairākus mēnešus, bet ar vecākiem ir pilnīga sapratne. Liksim šai sfērai divas balles.
Tādā veidā jānovērtē visi apļa segmenti un iegūt pilnu jūsu dzīves ainu. Vai jūsu “dzīves rats” ir līdzīgs īstam ratam? Vai tas varētu ripot?
Esam noteikuši, kuras dzīves sfēras ir “jāpievelk”. Uzdevums nav tajā, lai visos segmentos sasniegtu desmit balles, bet gan tajā, lai izveidotu pilnvērtīgu apli. Tāpēc ir jāizlemj, ko var darīt katrā segmentā šobrīd. Visvieglāk ir iekļaut katrā “atpaliekošajā” sfērā pa vienai darbībai, kas palīdzēs mainīt lietu stāvokli.
Veselības sfērā – katru dienu iesākt ar rīta rosmi vai pieteikties fitnesa klubā. Attiecību sektorā – ieplānot vienu vakaru nedēļā (vai reizi divās), lai tiktos ar draugiem. Sastādiet plānu katram segmentam. Atliek tikai stratēģiju ieviest dzīvē.
Tajā palīdzēs otrais vingrinājums.
2.Vingrinājums. Regulāro darbību trekings
Tas ir dokuments, kurā jūs piefiksēsiet visus jaunos ieradumus, kurus vēlaties ieviest savā dzīvē mēneša laikā. Ērtāk ir izveidot un izprintēt tabulu Excel. Tajā jābūt ailei “Mani jaunie ieradumi”, kā arī ailītes ar datumiem, kuros jums ir ieplānotas tādas vai citādas darbības.
Plānojat fitnesa kluba apmeklējumu? Atzīmējiet tabulā ar ķeksīšiem konkrētos datumus visam mēnesim. Izpildot punktu, to var aizkrāsot ar zīmuli. Dariet tā ar katru jauno ieradumu: nosakiet regularitāti, ierakstiet tabulā, apkopojiet rezultātus. Piekariet tabulas kopijas tur, kur jūs mēdzat bieži uzturēties, virtuvē, guļa,istabā, pie darbagalda – tās jums atgādinās par to, cik svarīgi ir nenovērsties no kursa.