Daži vienkārši paņēmieni vielmaiņas uzlabošanai.
Vai jums nākas sastapt cilvēkus, kas sūdzas par to, ka, lai gan viņi gandrīz neko neēd, bet tik un tā pieņemas svarā? Un vai jūs pazīstat tos, kas visu laiku ēd, bet paliek arvien slaidi? Izrādās, visam pie vainas ir vielmaiņa – un katram tā ir individuāla.
Vai vispār ir iespējams paātrināt metabolismu?
Daļēja taisnība un arī daļējs mīts ir tas, ka metabolisms tiešā veidā ietekmē svaru. Tendenci uz aptaukošanos nevar pilnībā skaidrot ar palēninātu metabolismu. Vairumā gadījumu, kad kāds svara pieaugumā vaino vielmaiņu, atliek vien pareizi ēst un vairāk kustēties – tad arī svars pazūd.
Neatkarīgi no tā, vai jums ir paātrināta vai palēnināta vielmaiņa, mūsu ķermenis glabā lieko enerģiju tauku šūnās. Tādēļ, ja jūs uzņemat vairāk kaloriju, nekā to izlieto jūsu organisms, jūs pieņematies svarā. Un otrādi, ja jūs apēdat un izdzerat mazāku kaloriju daudzumu, nekā tiek sadedzināts ikdienas darbībās (ieskaitot vingrošanu, atpūtu, miegu), jūs tievējat.
Tas, cik ātri sadeg jūsu kalorijas, ir atkarīgs no vielmaiņas. Dažiem cilvēkiem ir iedzimts ātrs metabolisms. Vīrieši parasti sadedzina vairāk kaloriju, nekā sievietes, pat atpūšoties. Bet vairumam cilvēku pēc 40 metabolisms neatvairāmi palēninās. Lai arī jūs nevarat kontrolēt savu vecumu, dzimumu vai ģenētiku, pastāv tomēr daži paņēmieni vielmaiņas uzlabošanai.
Trenējiet muskuļus
Jūsu ķermenis pastāvīgi dedzina kalorijas, pat ja jūs neko nedarāt. Šāds metabolisma līmenis miera stāvoklī ir daudz lielāks cilvēkiem ar lielu muskuļu masu. Katrs muskuļu puskilograms izmanto ap 6 kalorijām dienā tikai sevis uzturēšanai, tajā laikā, kad tāds pats daudzums tauku sadedzina 2 kalorijas dienā. Šī nelielā atšķirība ar laiku var palielināties. Pēc spēka treniņiem muskuļi pa visu ķermeni aktivizējas, paaugstinot diennakts vidējo metabolisma ātrumu.
Lasi arī: “Kāpēc Dievs pieļauj nelaimes un nerūpējas par cilvēkiem?” Ko par to ir teicis izcilais Alberts Einšteins
Regulāri nodarbojieties ar aerobiku
Aerobie vingrinājumi ir visefektīvākais kaloriju dedzināšanas veids un ietver sevī tādus darbības veidus, kā soļošana, riteņbraukšana un peldēšana. Iekļaujiet savā dienas režīmā ne mazāk kā 30 minūtes fizisko aktivitāšu.
Ja jūs vēlaties notievēt vai sasniegt noteiktus panākumus fitnesā, jums varētu būt nepieciešams vairāk laika, kuru jūs parasti atliciniet sportam. Ja jūs tomēr nevarat vairāk laika veltīt treniņiem, izmēģiniet 10 minūšu aktivitātes periodus dienas gaitā. Atcerieties, jo aktīvāki jūs būsiet, jo vairāk iegūsiet.
Ievērojiet ūdens līdzsvaru
Jūsu organismam ir nepieciešams ūdens kaloriju apstrādei. Ja jūs kaut nedaudz esat atūdeņojies, jūsu metabolisms var palēnināties. Lai izvairītos no šāda efekta, izdzeriet glāzi ūdens pirms katras ēdienreizes vai uzkošanas. Bez tam, uzkodām lietojiet svaigus augļus un dārzeņus, kas satur ūdeni, nevis kliņģerus un čipsus.
Biežāk kaut ko apēdiet
Biežāka ēšana var palīdzēt nomest svaru. Kad jūs ēdat daudz ar lielu stundu starplaiku, jūsu metabolisms starp ēdienreizēm palēninās. Nelielas uzkodas katras 3-4 stundas uztur jūsu metabolismu, tāpēc jūs sadedzināsiet vairāk kaloriju dienas gaitā.
Ēdiet vairāk asu ēdienu
Asi ēdieni satur dabiskas ķīmiskās vielas, kas var paātrināt metabolismu,. Ēdiena gatavošana ar ēdamkarotes sagriezta sarkanā vai zaļā čilli pipara pievienošanu var veicināt vielmaiņu. Efekts, protams, rodas tikai uz laiku, taču, ja jūs bieži ēdat asus ēdienus, labuma gūsiet vairāk. Tomēr atcerieties, ka no asiem ēdieniem var ciest kuņģis.
Lietojiet olbaltumvielas
Jūsu ķermenis sadedzina daudz vairāk kaloriju, sagremojot olbaltumvielas, nekā taukus un ogļhidrātus. Sabalansētas diētas ietvaros dažus ogļhidrātus aizstājot ar liesiem, olbaltumvielām bagātiem produktiem, var paātrināt vielmaiņu ēšanas laikā. Labi olbaltumvielu avoti ir liesa liellopu gaļa, tītars, zivis, baltā vistas gaļa, rieksti, pupas, olas un attaukoti piena produkti.
Dzeriet kafiju
Mērenās devās viena no kafijas priekšrocībām var būt īslaicīga metabolisma ātruma palielināšanās. Kofeīns jums palīdzēs mazāk nogurt un pat paaugstināt izturību treniņu laikā. Šī iemesla dēļ daudzi vielmaiņas paātrināšanai dzer enerģijas dzērienus.
Izvēlieties sev pareizo diētu
Ārkārtas diētas ir tās, kuras paredz mazāk nekā 1200 (ja esat sieviete) vai 1800 (ja esat vīrietis) kaloriju dienā. Tās ir kaitīgas tiem, kas cer paātrināt savu metabolismu. Lai gan šis paņēmiens var jums palīdzēt atbrīvoties no liekā svara ātrāk, tam ir nepatīkamas sekas. Straujas svara samazināšanās rezultātā jūs varat zaudēt muskuļus, kas savukārt palēnina metabolismu. Beigās jūsu ķermenis sadedzina mazāk kaloriju un pieņemas svarā ātrāk, nekā pirms diētas.
Nelielas izmaiņas dzīvesveidā un šo padomu iekļaušana savā dienas kārtībā var uzlabot jūsu vielmaiņu. Ātrāks metabolisms var palīdzēt jums nomest svaru un saglabāt to, kā arī sniegs jums vairāk enerģijas. Un tomēr, pat ja jūs liekat lielas cerības uz savas vielmaiņas paātrināšanos, lai notievētu, labāk būtu pirmām kārtām pievērst uzmanību savam uzturam un fiziskajām aktivitātēm.