Viktorija Bekhema pārvalda visu, Dženifera Anistone un Gvineta Paltrova ir slaidas un pozitīvas, un Ellai Makfersonei, kurai ir 59 gadi, ir gluda āda. Jo viņi ievēro sārmainu diētu – un to ļoti slavē.
Viktorija Bekhema jau vairākus gadus ēd pēc grāmatas “Honestly Healthy Alkaline Program”, kuru sarakstījusi slavenā Londonas šefpavāre un uztura speciāliste Nataša Koreta (Sjennas Milleres pusmāsa, viņas klientu vidū ir Robijs Viljamss un Natālija Imbruglija, projekta mājas lapa: www. honestlyhealthyfood.com) un uztura speciāliste Vikija Edsone.
Grāmatā apkopotas skaistas fotogrāfijas un receptes, kā arī vispārīgi ieteikumi “jaunam dzīvesveidam”, kurā priekšroka tiek dota pārtikas produktiem, kas, nonākot mūsu organismā, kļūst sārmaini (ir arī skābi veidojoši pārtikas produkti).
Tiek uzskatīts, ka organisms funkcionē optimāli, ja tiek uzturēts skābju-bāzes līdzsvars (asins pH līmenim parasti jābūt no 7,35 līdz 7,45 – tā ir sārmaināka vide, savukārt kuņģim jāpaliek skābam). Ja asins skābuma līmenis ir augstāks, var tikt traucēti vielmaiņas procesi: sliktāk tiek sagremota pārtika, rodas minerālvielu un mikroelementu (kālija, magnija, kalcija, nātrija) deficīts, uzkrājas tauki, palielinās gļotu daudzums, samazinās imunitāte, pasliktinās matu un ādas stāvoklis, enerģijas līmenis. Līdzīgas neveiksmes var rasties, paaugstinoties sārmam, taču mūsdienu cilvēkiem tas notiek ārkārtīgi reti – lielākā daļa pārtikas produktu, ko mēs šodien ēdam, ir skābi veidojoši. (Arī skābes līmenis palielinās, jo skrienot ir jādara viss. Starp citu, arī fitness izjauc līdzsvaru par labu skābei.)
Parasti nevēlama pārtika ir jebkas no dzīvnieku izcelsmes (gaļa, mājputni, zivis – izņemot foreles un lašus, jūras veltes, visi dzīvnieku tauki, piens, siers, olas), medus, jebkas, kas izgatavots no miltiem, baltie rīsi, sēnes, kečups, sinepes, mākslīgie saldinātāji, saldumi, kafija, gāzētie dzērieni, melnā tēja un gandrīz viss alkohols). Sārmainā pārtikā ir iekļauti daudzi dārzeņi, ogas un augļi, arī tie ar skābu garšu – skābie āboli un ābolu sidra etiķis, citrons, laims, tomāti, greipfrūti, granātāboli, neapstrādāti spināti (vārot tie kļūst skābi), – rieksti, jūraszāles, zaļumi, graudaugi (galvenokārt auzas, griķi, prosa un kvinoja), banāni, rozīnes un citi žāvēti augļi, svaigs ingvers, kokosriekstu un mandeļu piens, olīvu, kokosriekstu un linsēklu eļļa, vīnogu kauliņu eļļa, avokado. “Maniaki”, piemēram, Viktorija Bekhema, uzskata, ka ikdienas uzturā ir jāsastāv no 80% sārmainas pārtikas un tikai 20% skābi veidojošas pārtikas.
Bet lielākā daļa konsultantu saka, ka, ja 2/3 no jūsu ēdiena ir sārmains, tas ir vairāk nekā pietiekami. Tiesa, ne visi uztura speciālisti uzskata sārmainu diētu par panaceju. Piemēram, nav pierādīts, cik ļoti vide kuņģī ietekmē kopējo skābju-bāzes līdzsvaru. “Oksidatīvie procesi organismā notiek pastāvīgi – tā mēs esam veidoti,” saka veselības centra “Premium Club Wellness” uztura speciāliste. “Dabā ir milzīgs skaits aizsargmehānismu, kas patstāvīgi uztur skābju-bāzes līdzsvaru. Tāpēc skaidra novirze uz sārmināšanu var būt kaitīga.” Savukārt, ja jūs aktīvi zaudējat svaru, asinīs rodas daudz atkritumu, un sārmains ēdiens var veicināt papildu detoksikāciju.
“Ir arī lietderīgi tukšā dūšā izdzert puslitru silta jonizēta sārmaina ūdens – to viegli iegūt, izmantojot sārma filtrus. Labākie ir japāņu. Bet kopumā ir labi, ja uzturs sastāv no 50% ogļhidrātu, 25% olbaltumvielu un 25% tauku – es uzskatu, ka šī attiecība ir uztura zelta likums. Jebkuri kropļojumi var kaitēt veselībai.”
Elle Makfersone pieturas pie sārmainas diētas, īpaši spinātiem. Viņa ēd arī bietes ar kazas sieru (šis nav sārmains produkts, bet ar zemu skābju veidojošo īpašību), savvaļas lasi un atļaujas tikai vienu espresso malku (kafija ir ļoti skābs produkts!) no rīta. Par godu savai 50 gadu jubilejai viņa kopā ar savu personīgo uztura speciālisti zinātņu doktori Simonu Lobšeri pat izstrādāja un izlaida skaistumkopšanas piedevu ar sārmainu efektu. Jaunā produkta sastāvā ir 45 sastāvdaļas (ķīniešu augi, gremošanas fermenti, minerālvielas, vitamīni), kas atbalsta 11 svarīgu organisma vielmaiņas sistēmu – īpaši hormonālo un gremošanas – darbību.